Народні депутати, політики та бізнесмени збагачуються за рахунок збереження високого “зеленого” тарифу

Парламент зберіг завищений  розмір спецплати (“зелений” тариф) для об’єктів альтернативної енергетики, введених у 2019 році. Серед бенефіціарів - холдинг Ріната Ахметова, група ICU з орбіти Петра Порошенка, бізнес Авакових-Котвіцького, група ETG, за якою може стояти Микола Мартиненко, зазначають журналісти програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" у сюжеті "Королі сонця і вітру".

Електроенергію, вироблену об’єктами, запущеними у 2019-му, держава зобов’язалася викупати за високим “зеленим” тарифом до 2030 року. Цей тариф в 10 разів перевищує плату за електроенергію, вироблену атомними електростанціями.

Так, свій перший проект в цьому секторі нещодавно запустила інвестгрупа ICU з орбіти 5-го президента України Петра Порошенка. Серед співвласників ICU Макар Пасенюк, фінансовий радник Порошенка.

Збільшить свої “зелені” потужності у 2019 році  і народний депутат з БПП Максим Єфімов. Це той депутат, на матір якого нещодавно переписали київський комплекс “Парковий” з “вертолітним майданчиком Януковича” на даху.

Компанія “Підстепне сонце”, що належить народному депутату Ігорю Котвіцькому та дружині міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Інні, добудовує сонячну станцію в селі Підстепне (Херсонська область).

Ще одна бізнес-група - ETG (“Енерджи трейд груп”) - активно забудовує сонячними станціями місто Жовті Води в Дніпропетровській області. Формально ETG записана на мешканця міста Боярка Олексія Бондаренка. Однак, як стверджують співрозмовники Bihus.Info, за діяльністю ETG насправді може стояти вихідець з “Народного фронту” Микола Мартиненко. Як раніше з’ясувало інтернет-видання “Наші гроші”, для розвитку сонячного бізнечу ETG заснувала низку дочірніх фірм разом з Миколою Журилом - братом товариша Мартиненка Руслана Журила.

Окрім вищезазначеного, Журналісти Оксана Ставнійчук та Антон Кривко  Громадського Руху ЧЕСНО у статті "Бенефициары "зеленого тарифа": как нардепы и их семьи зарабатывает на электрике"  з'ясували, хто з народних обранців та їх сімей також заробить на "зеленому тарифі".

Так, йдеться про  Юлію Льовочкіну, "Опозиційний блок", у якої з-поміж 60  підприємств, де вона є кінцевим бенефіціаром, 6 малих ГЕС загальною потужністю 29,82 МВт отримують "зелений" тариф.  Найбільшим підприємством є ТОВ "Гідроенергоінвест", яке включає в себе 12 гідростанцій (15,85 МВт).

Нардеп Степан Івахів, "Воля народу",  який за даними "Нового времени" входить до списку найбагатших (статки — 116 млн дол ), має 3 підприємства, які виробляють сонячну енергію за "зеленим" тарифом.

Нардеп із фракції "Блоку Петра Порошенка" Анатолій Матвієнко у своїй декларації вказав корпоративні права на 12,5% ТОВ "Вінсолар" (3,19 МВт) — оператора сонячної станції на Вінниччині.

Серед фірм, які отримують "зелений" тариф, автори виявили членів родини (з декларації і поза неї) нардепів Юрія Чижмаря, Богдана Дубневича, а також Василя Петьовки і Олександра Лівіка.

Як зазначили журналісти, У 2018 - на початку 2019 рр. в парламенті неодноразово обговорювалася необхідність зниження “зеленого” тарифу вже для об’єктів, що стартують у 2019 році. Голова паливно-енергетичного комітету парламенту народний депутат Олександр Домбровський (БПП) тоді так пояснив Bihus.Info, чому не голосував за цю поправку: “Правила гри в державі не можна змінювати з сьогодні на завтра”.

Журналісти Громадського руху ЧЕСНО зазначали, що два екс-помічники вже згадуваного Олександра Домбровського від "БПП" — Володимир ЖитникОлександр Нікіторович, і чинний помічник на громадських засадах Володимир Підлісний — загалом причетні до шести фірм із "зеленим" тарифом.

Натомість нещодавно Олександр Домбровський екстрено вніс ініційовану Міністерством енергетики поправку про те, щоб обмежити можливість заробітку на “зеленому” тарифі власникам домашніх сонячних станцій. Голосування за неї з другої спроби протиснули в сесійній залі. Правка була запропонована народною депутаткою від «Блоку Петра Порошенка» Ольгою Бєльковою, яку підтримав міністр енергетики Насалик.

 

Повʼязані особи

Котвіцький
Ігор Олександрович
 • Верховна Рада 8, НАРОДНИЙ ФРОНТ, колишній засновник ОК «ЖБК «Орбіта-сервіс»
 • Кількість справ: 7
Домбровський
Олександр Георгійович
 • народний депутат України VIII скликання, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки
 • Кількість справ: 2
Льовочкіна
Юлія Володимирівна
 • народний депутат України VIII скликання, співвласник АТ "Кліринговий дім"
 • Кількість справ: 10
Матвієнко
Анатолій Сергійович
 • народний депутат України VIII скликання, Заступник голови депутатської фракції ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА"
 • Кількість справ: 1
Чижмарь
Юрій Васильович
 • народний депутат України VIII скликання, Радикальна Партія Олега Ляшка, колишній Голова Тернопільської обласної державної адміністрації
 • Кількість справ: 4
Дубневич
Богдан Васильович
 • народний депутат України VIII скликання, співвласник ТОВ "АПП "Львівське" та ТОВ "Корпорація КРТ"
 • Кількість справ: 46
Петьовка
Василь Васильович
 • народний депутат України VIII скликання, Член депутатської групи "Воля народу"
 • Кількість справ: 1
Лівік
Олександр Петрович
 • народний депутат України VIII скликання, Голова підкомітету з питань нетрадиційних та відновлювальних джерел енергії Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки
 • Кількість справ: 2
Івахів
Степан Петрович
 • народний депутат України VII, VIII та IX скликань Верховної ради України
 • Кількість справ: 6

Повʼязані юридичні особи

ДП
ЄДРПОУ 21515381