Юлія Тимошенко, ймовірно, платитила Павлу Лазаренку 50% від доходу "Єдиних енергетичних систем" за монополію на торгівлю російським природним газом в Україні

За інформацією PEP.org, проекту Центра протидії корупції з посиланням на Главком, стало відомо, що у 1995–1996 роках ЗАТ "Промислово-фінансова корпорація "Єдині енергетичні системи України", яким керувала Юлія Тимошенко досягла річного обсягу продажів в $ 11 млрд ,ймовірно,  користуючись підтримкою Павла Лазаренка (в 1995–1996 віце-прем'єр з паливно-енергетичного комплексу, у 1996–1997 прем'єр-міністр України), мала монополію на торгівлю російським природним газом в Україні.

Співзасновником ЄЕСУ є Британська "United Energy International". За інформацією ЗМІ, "United Energy International" в дійсності була справжнім посередником в торгівлі російським природним газом. Журналісти прийшли до висновку, що блакитне паливо поставлялось за схемою: "Газпром" - "United Energy International" - ЄЕСУ - споживачі". Такий ланцюг дозволяв спрямовувати на рахунки "United Energy International" кошти, отримані за поставлений газ. Пізніше частина цих грошей опинялись на рахунках офшорних компаній Павла Лазаренка. 

У 2006 році Павло Лазаренко був засуджений за відмивання грошей в США. В справі Лазаренка звинувачень в сторону Тимошенко не висувалось, разом з тим, був встановлений факт переказу коштів компаніями Тимошенко на користь Павла Лазаренка. Як зазначає Главком, свідки вказували на те, що Тимошенко, як і інші бізнесмени, змушена була платити Павлу Лазаренку 50% від доходу "Єдиних енергетичних систем" за протекцію та сприяння.

Окрім цього, у серпні 1996 року Павло Лазаренко, перебуваючи вже на посаді прем’єр-міністра, написав своєму російському колезі Віктору Черномирдіну листа, яким гарантував виконання корпорацією ЄЕСУ зобов’язань щодо поставок матеріально-технічних ресурсів Міністерству оборони Росії. Ще трохи згодом, у грудні 1996 року державний Міністр з питань промислової політики та паливно-енергетичного комплексу України Анатолій Мінченко підписав листа, що в разі виникнення боргу ЄЕСУ перед Росією його погашатиме держава. В той же час, норм, які б дозволяли Лазаренку прийняти рішення про надання державних гарантій за боргами ЄЕСУ в той час не існувало. Це в подальшому було встановлено судом. 

У жовтні 2011 року Служба безпеки України порушила проти екс-прем'єра Юлії Тимошенко кримінальну справу за, нібито, переклад боргів корпорації ЗАТ "Промислово-фінансова корпорація "Єдині енергетичні системи України" на бюджет України. Проте, у 2014 році справа була закрита у зв'язку з відмовою прокурорів від обвинувачення.

Повʼязані особи

Тимошенко
Юлія Володимирівна
  • народний депутат України VIII скликання, Голова депутатської фракції політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у Верховній Раді України, Прем'єр-Міністр України 18 грудня 2007 — 11 березня 2010
  • Кількість справ: 18
Лазаренко
Павло Іванович
  • екс- прем'єр-міністр України з 28 травня 1996 року по 18 червня 1997 року.
  • Кількість справ: 3

Повʼязані юридичні особи