Добкін з заступницею незаконно відчужили землю на 227 мільйонів

Генеральна прокуратура України передала до Верховної Ради подання з проханням зняти депутатську недоторканність з Михайла Добкіна.

Згідно з текстом подання, у 2008 році Добкін вступив у змову зі своєю заступницею, яка відала питаннями землі Тетяною Овіннінковою та двома її підлеглими начальниками управлінь Харківської міськради Сергієм Чечельницьким та Борисом Бароніним для незаконного відчуження земельних ділянок із власності міста.

Обидва епізоди, в яких звинувачують Добкіна, відбулися 2008 року. Перший стосується виділення більше 16 гектарів житловому кооперативу "Авантаж". Сам кооператив був створений у 2000 році 14 людьми. Але до 2008 року у ньому залишилось всього троє учасників, зокрема Анатолій Денисенко та Віктор Кулик.

17 жовтня 2008 року Денисенко подав на ім’я Добкіна шість заяв з проханням передати у власність його кооперативу земельних ділянок у Харкові. 20 жовтня того ж року — ще сім заяв. Загальна площа земель, які "Авантаж" просив йому передати склала 16,5688 га.

Як пояснюють слідчі ГПУ, уже на цьому етапі прохання можна було відхилити, адже воно порушувало Житловий кодекс, де сказано, що житлові кооперативи можуть створюватись лише для того, що покращити житлові умови їхніх членів. Виділення ж понад 16 га землі кооперативу із двох людей — явне порушення.

Заступниця мера Овіннікова, попри явні порушення, доручила двом своїм підлеглим, які очолювали відповідні департаменти виконкому, розглянути ці заяви: від 17 жовтня — Бароніну, а від 20 жовтня — Чечельницькому. Після цього, за дорученням Овіннікової, її підлеглі "безпідставно" внесли рішення по цих заявах в уже зареєстрований проект рішення. Хоч комісія виконкому цих заяв не бачила, Баронін та Чечельницький прописавши їх в зареєстрованому рішенні окремими пунктами.

23 жовтня 2008 року на засіданні Харківської міської ради мер Добкін вніс на затвердження сесії затверджений ним проект порядку денного. Але депутатів про зміни в проектах рішень, які вносились на користь "Авантажу", не повідомили ні Овіннікова, ні сам Добкін, вдавши, що все законно. І 23 жовтня міська рада проголосувала за ці рішення і виділила землю кооперативу. Добкін їх підписав.

Другий епізод подання на Добкіна так само стосується 2008 року. Схема оборудки аналогічна з попередньою. За версією ГПУ, колишній мер через свою заступницю змусив керівника відповідного департаменту виконкому внести в уже зареєстрований проект рішення про виділення землі пункти, які самим виконкомом не розглядалися.

Цього разу землю виділяли кооперативу "ЖБК "Житлобуд-1", зареєстрованого 22 грудня того року. До складу "Житлобуд-1" увійшли: ВАТ "Трест Житлобуд-1" в особі голови правління Олександра Харченка, ПрАТ "Харківелектромонтажкомплект" в особі голови правління Урбана Олександра та ТОВ "Харківжитлобуд-1" в особі директора Харченко О. О. Не дивлячись на те, що організація була зареєстрована всього день тому, 23 грудня 2008 року, голова кооперативу Харченко без будь-яких додатків та пояснювальних документів подав на ім’я Добкіна 23 заяви про виділення землі. Загальна площа їх склала 61,2 гектара.

Після надходження заяв, їх так само, як і в першому епізоді справи, швидко провели через департамент і включили у проект рішення. Коли відповідний проект голосувався на сесії міськради, депутатам знову не повідомили, що саме це рішення комісіями виконкому не приймалось, бо вони його банально не бачили. Тож депутати проголосували за виділення "ЖБК "Житлобуд-1" 61,2 га землі у Харкові, яке своїм підписом закріпив Добкін.

Прокуратура оцінила збитки від цих оборудок у 227 мільйонів гривень. За ці два епізоди Добкіну загрожує 12 років ув'язнення з конфіскацією усього майна.

Повʼязані особи

Добкін
Михайло Маркович
 • Верховна Рада 8, ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК, №3 у списку, Голова партії Християнські соціалісти, Березень 2006-березень 2010 - Харківський міський голова, Березень 2010- березень 2014 - голова Харківської ОДА.
 • Кількість справ: 3
Овіннікова
Тетяна Іванівна
 • заступниця міського голови Харкова з 2007 року
 • Кількість справ: 1
Чечельницький
Сергій Георгійович
 • директор Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради
 • Кількість справ: 1
Баронін
Борис Іванович
 • заступник директора Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин у 2006-2013 рр.
 • Кількість справ: 1
Харченко
Олександр Михайлович
 • керівник кооперативу "Житлобуд-1" у 2008-2016 рр., керівник і бенефіціарний власник ПрАТ "Трест Житлобуд-1", бенефіціарний власник ПрАТ "Харківелектромонтажкомплект"
 • Кількість справ: 1
Урман
Олександр Мусійович
 • голова правління ПрАТ "Харківелектромонтажкомплект"
 • Кількість справ: 1
Денисенко
Анатолій Петрович
 • учасник житлового кооперативу "Авантаж" у 2008 році, людина з таким же прізвищем та ініціалами стала народним депутатом України VIII скликання
 • Кількість справ: 2

Повʼязані юридичні особи

обслуговуючий кооператив
ЄДРПОУ 36224907
приватне акціонерне товариство
ЄДРПОУ 01270285
приватне акціонерне товариство
ЄДРПОУ 14077940
споживче товариство
ЄДРПОУ 31233747
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 33290414
орган місцевого самоврядування
ЄДРПОУ 04059243