Фірми, пов'язані з депутатами аграрного комітету Верховної Ради отримували найбільше бюджетних аграрних дотацій

Серед найбільших отримувачів бюджетної допомоги (дотацій) на сільське господарство у 2018 році – ціла низка компаній, бенефіціарними власниками яких є депутати-члени комітету з питань аграрної політики Верховної Ради або ж агрофірми їхніх родин, родичів чи помічників. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»)​ «Допоможи мільярдеру».

За інформацією журналістів програми "Схеми", Понад 60 мільйонів гривень державної підтримки отримали фірми Сергія Лабазюка з групи «Воля народу» – за напрямком надання часткової компенсації вартості будівництва та реконструкції об'єктів.

Одразу дві компанії у Кіровоградській області, в яких член аграрного комітету Анатолій Кузьменко є бенефіціарним власником, отримали загалом близько трьох з половиною мільйонів гривень дотацій. Це – ТОВ «УкрАгроКом» та ТОВ «Колос».

Компанія, пов’язана із колегою Кузьменка по комітету – Олегом Дмитренком – також отримала допомогу від держави у розмірі близько двох з половиною мільйонів гривень. Це – сільськогосподарське товариство «Батьківщина» на Чернігівщині, засновниками якого є дружина та батько депутата. Сам Дмитренко на момент обрання його депутатом був директором родинної агрофірми.

Засновники іншого підприємства на Вінничині "Візит", яке отримало 6 мільйонів грн дотації– є родичі народного депутата, члена аграрного комітету Петра Юрчишина – дружина та брат. 

​Фірма помічника іншого депутата отримала за різними напрямками щонайменше 14 мільйонів держпідтримки. Це – «Бучачагрохлібпром» на Тернопільщині, власником якої є Петро Гадз. Він же – помічник на громадських засадах члена аграрного комітету Миколи Люшняка. 

​Депутат від «Опозиційного блоку» Денис Омельянович теж є членом аграрного комітету Верховної Ради. У його декларації – цінні папери акціонерного товариства «АПК-Інвест». Ця фірма отримала у 2018 році найбільшу допомогу в Донецькій області за напрямком відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних тварин – близько півтора мільйона гривень.

Фірма «АПК-Інвест», акціями якої володіє депутат Омельянович, отримала близько 1,5 мільйона гривень

 

Натомість, в Міністерстві запевняють, що основним із принципів надання бюджетної допомоги є спрямування підтримки лише малим та середнім виробникам (тим, кому вона потрібна), хоча насправді гроші йдуть найбільшим корпораціям.

Журналістам програми вдалося побувати на засіданні Комісії міністерства аграрної політики з надання державної підтримки галузі тваринництва, виявилося, що фірми, яка пов'язана з Юрієм Косюком члени комісії виявилися більш лояльними та дозволили донести документи (довідку ДФС про відсутність заборгованості), яких не вистачає. Однак, як з'ясувало розслідування, окремим агрофірмам малого та середнього бізнесу відмовляли без повідомлення про можливість  донести потрібні документи,а деяким навіть не повідомляють про причини відмови у наданні державної допомоги на їх запит.

Повʼязані особи

Косюк
Юрій Анатолійович
  • голова правління агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт», екс перший заступника Глави Адміністрації Президента України, позаштатний радний Президента П. Порошенка
  • Кількість справ: 3
Лабазюк
Сергій Петрович
  • народний депутат Верховної Ради України VIII,IX скликань
  • Кількість справ: 6
Дмитренко
Олег Миколайович
  • народний депутат України VIII скликання, член фракції "БПП"
  • Кількість справ: 3
Топчій
Володимир Миколайович
  • Голова Комісії міністерства аграрної політики для надання державної підтримки галузі тваринництва
  • Кількість справ: 1
Омельянович
Денис Сергійович
  • народний депутат України VIII скликання, Член депутатської фракції Політичної партії "Опозиційний блок" у Верховній Раді України восьмого скликання
  • Кількість справ: 3

Повʼязані юридичні особи

Агропромислове науково-виробниче підприємство
ЄДРПОУ 02129063
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 30875436
Товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 00952829
Товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 30702701
Товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 30327425