Буряки і Хомутиннік відібрали землю в національного парку

Як йдеться у розслідуванні програми "Наші гроші з Денисом Бігусом", фірми "О.Г.С", "Зелена діброва" та "Роял-Хауз", пов’язані із відповідно Сергієм та Олександром Буряками, Віталієм Хомутинніком і бізнес-партнером Оксани Калетнік планують забудувати землі, які мали увійти до складу національного парку.

До 2006 року на 24 гектарах землі посеред рекреаційного лісу Конча-Заспи (27-й км Столичного Шосе) знаходилося військове містечко. До 2005 р. майновий комплекс військового містечка перебував на балансі Васильківської квартирно-експлуатаційної частини району. У червні 2005 р. Міністр оборони вилучає майно з балансу Васильківської КЕЧ і передає будівельному підрозділу МО у Криму. Право господарського відання на військове містечко під Києвом отримує "28 Управління начальника робіт" з Євпаторії.

У 2006 року майно було приватизоване:  Міноборони дозволило "28 управлінню" реалізувати його на конкурсній основі. Так у травні 2006 р. новим власником стала приватна фірма ТОВ "Оста Плюс". За даними з витягу із майнового реєстру, нерухомість було оцінено в 6,54 млн грн.

Під час купівлі, засновниками "Ости" значилися кияни Дмитро Держак і Артем Морозов. Держак — бізнес-партнер помічника нардепа Олександра Буряка Дмитра Толстих по ТОВ "Кредо-Інвест", а також керівника низки фірм Сергія та Олександра Буряків (ТОВ "ТД "Брокбізнес", ТОВ "Редан", ТОВ "УПЕК") Дмитра Бичкова-Андрієвського. Місяць після купівлі власником "Ости" стало ТОВ "Капітал Інвест ЛТД", що належала вже напряму Бурякам. Наразі "Оста" записана на дружину Олександра Буряка Марину.

Разом із нерухомістю до фірми перейшло право оренди земельної ділянки під нею, а саме 24,26 гектарів, із яких третину займало армійське майно, а решту — ліс. Нормативна грошова оцінка ділянки на той момент складала 68,08 млн грн. (або 13 млн дол. за курсом, станом на липень 2016 року), тобто в 10 разів більше за вартість майна.

Ця територія мала увійти до складу Національного природного парку "Голосіївський". Проект указу було погоджено ще в 90-х, однак підписав указ Президент Віктор Ющенко лише в серпні 2007 р. При цьому частина земель мала перейти до складу Нацпарку за згодою землекористувачів. Ні військові, ні "Оста" не дали такої згоди, буферну зону між своїми землями та Нацпарком створювати за рахунок власної території фірма також відмовилася, тож ця частина лісу до складу Нацпарку так і не потрапила.

Відтак у травні 2007 р. Київрада погодила "Ості" оренду всієї земельної ділянки і змінила цільове призначення землі:  виключила ділянку з переліку озеленених територій загального користування та із категорії земель лісового фонду, зарахувавши її до земель запасу житлової та громадської забудови.

За договором від 2008 р. орендна ставка складала 6% від нормативної грошової оцінки. Щороку "Оста" мала б сплачувати в міський бюджет близько 4 млн грн. Однак в грудні 2010 р. Київрада дозволила "Ості" розпаювати землю між приватними особами, позбавивши необхідності платити оренду. За один день депутати погодили 214 землевідводів, згідно з котрими в оренді у "Ости" залишилося близько 3 га, а решта землі була безкоштовно передана у власність низці фізичних осіб наділами по 10 соток.

Серед отримувачів землі – низка людей, пов’язаних із "Остою" або ж тим чи іншим бізнесом братів Буряків.

 • три ділянки отримала родина Андрія Бичкова-Андрієвського, екс-директора "Ости" й ще низки фірм Буряків. По десять соток розписали на Наталію Бичкову-Андрієвську, Оксану Андріївну Пчелінцеву-Андрієвську та Миколу Пчелінцева (за інформацією журналістів, дружину, дочку і зятя відповідно).

 • три ділянки отримали Андрій Кондратюк, Ольга Кондратюк і Любов Кондратюк (дружина та матір відповідно). Андрій Кондратюк згодом очолив "Осту", а до того, зі слів його дружини, працював у "БрокБізнесБанку" Буряків.

 • п'ять ділянок, отримала родина Володимира Волощука, котрий до 2010 р. був заступником голови правління "БрокБізнесБанку".

 • три ділянки дісталися Володимиру Пузанову з дружиною Людмилою Пузановою і дочкою Ганною Пузановою. Сам Пузанов відомий як помічник обох  Буряків за часів народного депутатства.

Серед опитаних журналістами людей частина не пам'ятала, як отримала землю в Конча-Заспі, а частина зазначала, що продала її за невелику суму невідомій фірмі.

На рішення Київради по роздачі землі фізособам було заявлено прокурорський протест. За інформацією журналістів, заступник прокурора Києва зазначав, серед іншого, що ці рішення суперечать Генеральному плану міста, згідно з котрим земля належить до зони зелених насаджень загального користування. Окрім того фізособам роздали землю, на котрій розташоване не їхнє майно — нерухомість, викуплена "Остою". Однак Київрада у відповіді на протест зазначила, що Генплан не порушено, адже з усіх зелених списків цю територію викреслили ще в 2007, а майнові питання з "Остою" вирішені, на що від фірми є лист-згода. Таким чином прокурорський протест Київрада відхилила.

У 2014 р. власники землі перепродають свої ділянки трьом фірмам з орбіти Буряків, нардепа Віталія Хомутинніка та нардепа Оксани Калєтнік:

 1. ТОВ "О.Г.С." (81 ділянка 7,9 га): Власником значиться Олег Солодухін, з компанії "Капітал Інвест ЛТД", яка раніше володіла "Остою". Перша адреса реєстрації "О.Г.С." — у колишньому офісі "БрокБізнесБанку".

2) ТОВ "Зелена діброва" (63 ділянки, 6,24 га), заснована у 2012 р. під назвою "Єлисаветхліб" — основними видами діяльності досі значаться вирощування зернових та розведення овець і кіз, а даних про наявність ліцензії на будівництво в ЄЛР немає.

Власником компанії та її керівником вказаний Володимир Дємєнтьєв із Макіївки, якого журналісти визначили бізнес-партнера народного депутата Віталія Хомутинніка і його дружини Світлани Хомутиннік по фірмі ТОВ “Башта-2”.

Окрім того "Зелена Діброва" приписана в офісному приміщенні по вул. Щорса 44-г, яке належить ТОВ "Українська інвестиційна компанія" Хомутинніка. Контактний номер телефону "Зеленої діброви" належить іншій фірмі Хомутинніка "ІДК Каскад".

Віталій Хомутиннік відмовився давати коментар щодо планів забудови в Конча-Заспі.

3) ТОВ "Роял-Хауз", власником якої є Олег Циганенко, відомий як партнер колишнього народного депутата від КПУ Оксани Калетнік. Разом вони володіють фірмами ТОВ "ФІМ Девелопмент" і  ТОВ "ФІМ Девелопмент-2".  Директором компанії вказана Наталія Пільщикова, раніше вона була керівником інвестиційно-аналітичного  департаменту "ФІМ Груп", однак за її словами не працює там уже років з чотири.

Договори купівлі-продажу ділянок цими трьома фірмами укладалися масово, по два-три десятки на день, окрім того, вочевидь, перепродувалися між собою. З договору перепродажу  між "О.Г.С." та "Роял-Хауз" також стало відомо, що земля продавалася за безцінь. Так, у липні 2014 р. десять соток були продані за 19 589 грн., або 1,5 тис дол. за актуальним на той час курсом.

При цьому станом на липень 2016 року ринкова ціна 10 соток в районі Козина — від 50 тис дол. до 400 тис дол. залежно від облаштованості комунікацій та інфраструктури.

Повʼязані особи

Солодухін
Олег Георгійович
 • бенефіціарний власник і керівник ТОВ "О.Г.С."
 • Кількість справ: 1
Буряк
Марина Леонтіївна
 • бенефіціарна власниця ТОВ "Оста плюс", дружина народного депутата Олександра Буряка
 • Кількість справ: 1
Держак
Дмитро Леонідович
 • бізнес-партнер помічника Олександра Буряка Дмитра Толстих по ТОВ "Кредо-Інвест", засновник ТОВ "Оста Плюс" у 2006 році
 • Кількість справ: 1
Бичков-Андрієвський
Дмитро 
 • керівник ТОВ "ТД "Брокбізнес", ТОВ "Редан", ТОВ "УПЕК"
 • Кількість справ: 1
Морозов
Артем 
 • засновник ТОВ "Оста Плюс" у 2006 році
 • Кількість справ: 1
Хомутиннік
Віталій Юрійович
 • народний депутат України VIII скликання, Співголова депутатської групи "Партія "Відродження"
 • Кількість справ: 13
Циганенко
Олег Владиславович
 • бенефіціарний власник ТОВ "Роял-Хауз", бізнес-партнер екс-народної депутатки Оксани Калетнік по ТОВ "ФІМ Девелопмент" і ТОВ "ФІМ Девелопмент-2"
 • Кількість справ: 1
Толстих
Дмитро Ігорович
 • помічник Олександра Буряка у Верховній Раді V скликання
 • Кількість справ: 1
Буряк
Олександр Васильович
 • народний депутат України IV-VI скликань, власник ТОВ "Капітал Інвест ЛТД"
 • Кількість справ: 1
Волощук
Володимир Вікторович
 • голова правління "Брокбізнесбанку" до 2010 року
 • Кількість справ: 1
Пузанов
Володимир Олексійович
 • помічник народних депутатів Сергія і Олександра Буряків
 • Кількість справ: 1

Повʼязані юридичні особи

орган місцевого самоврядування
ЄДРПОУ 22883141
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 39092916
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 38487965
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 34354782
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 39174747
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 32845513
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 39105343
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 32484843