- шахрайські афери: будівельні афери
- владні зловживання: махінації з бюджетними коштами
Проект інноваційного містечка Bionic Hill виявився схемою з приватизації державних коштів. Про це йдеться у сюжеті програми "Наші гроші".
2012 року ДП "Державна інвестиційна компанія", що перебуває у сфері управління Держагентства з інвестицій та управління національними проектами перерахувало 50 млн грн. ТОВ "Біонік Девелопмент". Компанія входить до групи UDP народного депутата Василя Хмельницького, яка є інвестором інноваційного парку. Публічного оголошення про це зроблено не було.
Як з’ясували журналісти, кошти позичені на пільгових умовах. Кредитна ставка становила 3,75% річних на 15 років. Заставою були майнові права на частину будівель інноваційного парку BIONIC Hill, згідно з затвердженим проектом будівництва першої черги. Оскільки будівництво не розпочалося, предмету застави фізично не існує.
За два роки з 50 млн грн. позики інвестор проекту витратив тільки 20 млн. Гроші пішли на проектно-кошторисну документацію та підготовку першого етапу будівництва. Ще 30 млн. грн. перебували на розрахунковому рахунку в банку "Хрещатик", котрий належав Василю Хмельницькому.
"Більше 30 мільйонів гривень позики залишаються невикористаними через невиконання зобов’язань щодо підведення дороги та комунікацій до майданчику", – зазначили "Нашим грошам" в BIONIC Hill. Раніше Василь Хмельницький також заявляв, що не бачить сенсу "інвестувати в наукове містечко, до якого не підведені інженерні комунікаціїї та неможливо дістатися".
Відповідно до проекту, затвердженого розпорядженням №906 мера Києва Віталія Кличка, вартість будівництва дороги та підведення комунікацій до парку високих технологій становила 337 млн. грн. Цих грошей в бюджеті Києва не було, тому будівництво дороги не розпочате, а проект Bionic Hill заморожено інвестором. Кличко сказав "Нашим грошам", що не володіє інформацією щодо виконання Києвом своїх зобов’язань щодо будівництва дороги, але виступає за підтримку приватних інвесторів.
У серпні 2014 року суд обмежив територію, на якій може вестися будівництво проекту. Компанія "Біонік Ленд", якій раніше належала вся ділянка площею 147 га, втратила частину землі, куди велика існуюча стара дорога. Ділянку було втрачено через сумнівну процедуру землевідводу.