Чиновники переконують, що купують елітні авто за 149 тис. грн.

Як розповідає Леся Іванова у програмі "Наші гроші з Денисом Бігусом", депутати, судді, прокурори, податківці й навіть слідчий НАБУ придбали люксові автівки в обхід лімітів Нацбанку на готівкові розрахунки та фінансового моніторингу — по 149 тисяч гривень.

Загалом у базі електронних декларацій "Наші Гроші" знайшли близько трьох сотень таких декларантів.Практично жоден опитаний програмою декларант не визнав, що задекларував занижену ціну. Як і не зміг пояснити, чому купив/продав авто саме 149 тис грн. Переважно співрозмовники наполягали, що автівки купувалися поламані, хоча й не могли навести приклад поламки. Водночас спеціалісти СТО та автодилери одноголосно зазначають: аби коштувати 149 тис грн., автівки чиновників мають бути розбиті до невідновлюваного стану. У кращому випадку -  ремонт можливий, однак вартуватиме таку ж суму, що й сама машина.

Разом з тим у багатьох декларантів ринкова ціна їхніх автівок не відповідає офіційно задекларованим доходам, що також ставить під питання походження коштів на придбання цих автомобілів.

Народний депутат Сергій Тарута задекларував Лексус GX470 (2008 р.в.) ринковою вартістю у $28-30 тис. Тарута пояснив, що купив автівку вчетверо дешевше - допомагаючи друзям, котрим терміново потрібні були гроші: "Це ми виручали наших друзів із Маріуполя. Які не мали грошей і звернулися, щоб продати цю машину, її ніхто не купував, то ми допомогли купити цю машину".

Народний депутат Ігор Мосійчук задекларував Toyota Lexus LX570 (2008 р.в.), ринковою вартістю від $40 тис дол. На питання журналістки Мосійчук почав свій коментар з суми більшої, ніж в декларації: "Це не нова машина і в автосалоні я її не купляв, я її купляв на ринку, вона обійшлася в 200 з чимось тисяч гривень". Потім виправився: "Яку продавець виставив (ціну), таку я і заплатив".

Народний депутат Валерій Лунченко задекларував AUDI A-8 (2011 р.в.), ринковою вартістю від $50 тис. В 2015 р. подружжя Лунченків продало AUDI A-8 вп”ятеро дешевше її ринкової вартості. При цьому за зізнанням самого депутата автівка була в нормальному стані. Лунченко переконує, продавали через Avto.Ria, хоча навіть зараз такі авто продаються там щонайменше у 5 разів дорожче. "Мені на той час було вигідно їх так продати, я і продав", — переконує нардеп. Однак покупець автомобіля у коментарі програмі назвав суму у $30 000.

Суддя Київського апеляційного господарського суду Світлана Алданова задекларувала Toyota RAV-4 (2013 р.в.) ринковою вартістю від $25 000. Суддя Алданова змінила уже три RAV-4. Перший придбала в 2008р., новим. Другий у 2015 р. Кілька місяців тому Алданова придбала третій, новий RAV-4. Другий з перерахованих автомобілів куплений нібито за 149 тис грн. У 2015 р. річний дохід Алданової з родиною склав 330 тис грн. RAV-4 за 149 тис грн. він би покрив, однак ринкову вартість, у 4 рази вищу, уже ні. Сама суддя стверджує, що "це був поламаний автомобіль, мені його відремонтував майстер і я його придбала за такі кошти". Однак жодної поламки, які так здешевили її авто, назвати не змогла: "я зараз не пам’ятаю, бо я не технічо обізнана людина в цих питаннях".

Суддя Апеляційного суду Київської області Тамара Кашперська задекларувала Infiniti FX37 (2011 р.в.), ринковою вартістю щонайменше 30-35 тис дол. Як і її колега Алданова, суддя Кашперська наполягає не тому, що купувала автівку "пошкодженою", однак пояснити, які масштабні поламки призвели до трикратного зниження ціни не захотіла.

Голова Вишгородської районної ради Ростислав Кириченко задекларував Volkswagen Passat CC (2012 р.в.), ринковою вартістю $18-20 тиc. У 2015 р. Кириченко продав свою Toyota Camri (2008 р.в.) за 148 тисяч. – і за майже за ідентичну суму придбав Фольксваген-СС (2012 р.в.).  Журналістів переконував, що машина була несправна, а купив він її з цікавості: "Ну вона тоді й не їздила… Ну ми її доопрацювали і вона поїхала, я ж вам кажу, шо там були проблеми певні з двигуном і з рульовою рейкою. Мені було цікаво, у мене ніколи не було німецьких автомобілів, було цікаво придбать, подобався кузов…". При цьому в день, коли журналісти завітали до Кириченка у Вишгород, на роботу він приїхав не на Фольксвагені, а на Lexus RX: за словами голови райради - його підвезла мама (наразі на пенсії, до того працювала вчителькою). Lexus RX журналісти знайшли на задньому дворі райради.

Прокурор Київської місцевої прокуратури №5 Альона Бобіта задекларувала Volkswagen Tiguan (2011 р.в.), ринковою вартістю $22 тис. Поперднім власником Tiguan-а був Павло Черніков, замкерівника апарату Вищого адміністративного суду України. Черніков запевнив, що автівка була розбита у ДТП: "Було слизько – я вилетів з дороги… В принципі – вона майже не на ходу була… Передня частина була не в дуже справному стані. Коробка не працювала, двигун". Однак перевірити його слова неможливо, бо ДТП Черніков не реєстрував. Пояснити,  чому продав саме за 149 тис грн., не зміг: "Це було б питання до мене, якби я купив її за 149 і вона була в справному стані і нижче ринкової вартості... Ну що я можу сказати – продав за 149, це ніяким чином не заборонено". Бобіта не відповіла на запит журналістів програми.

Старший слідчий НАБУ Денис Моторний задекларував Nissan Murano (2012 р.в.), ринковою вартістю $25 000. Моторний повідомив, що загальна вартість авто – близько $20 тис ., і зазначив, що офіційні доходи дозволяють йому таку покупку. Сума у 149 тис грн. за словами слідчого — перший платіж за автомобіль, котрий він виплачує частинами. "Коли йде переоформлення, то укладається договір між громадянами, до нього йде акт прийому передачі. Поки акт не укладений — право власності ще не перейшло. Між мною і продавцем джентльменська угода — поки я не виплачу повну вартість, ми не підписуємо акт". В реєстрі транспортних засобів, власником Nissan Murano вже зазначений детектив НАБУ. Договір, який підтверджує його слова про оплату частинами Моторний показати не зміг, пославшись на те, що він лишився в ДАІ,а копію слідчий собі не лишав. Разом з тим на запитання — чому частковий платіж складав саме 149 тис грн. слідчий озвучив одразу кілька варіантів: від "на той момент у мене не було більше", до "це мінімальна сума, котра дозволена для проплати без банківського перерахування. Банки були зачинені вже, це була субота, після 3 години дня".

Начальник відділу контролю за проведенням розрахункових операцій та фактичних перевірок ДФС Київської області Юрій Васюк задекларував Toyota Land Cruiser Prado 150 (2012 р.в.), ринковою вартістю $36 тис. Співробітник установи, яка і має слідкувати за дотриманням лімітів НБУ щодо готівкових розрахунків, переконує — автомобіль справді купили за 149 тисяч гривень: "Ви повинні розуміти, що тоді продати машину було нереально, люди не хотіли вкладати в рухоме майно. Крім того на ціну машини впливає стан машини та комплектація". Однак уточнити, які саме технічні неполадки мав Land Cruiser, Васюк не зміг, як і відповісти на запитання — чому договірна вартість складала саме 149 тис грн.

Заступник начальника слідчого управління Прокуратури м.Києва Ігор Демідов задекларував BMW Х6 (2013 р.в.), ринковою вартістю $43 тис дол. Машину придбала дружина Демідова, котра, згідно з деклараціями слідчого, за останні п’ять років не заробляла. У 2015 р. дохід родини слідчого складав 393 тис грн., що в кілька разів менше ринкової вартості такого авто.

Заступник начальника Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Ганна Мінченко задекларувала Toyota Land Cruiser Prado 150 (2003 р.в.), ринковою вартістю $16 тис. та авто чоловіка Honda Pilot (2011 р.в.), ринковою вартістю $20 тис.  Такий збіг Мінченко не вважає дивним, а низьку ціну пояснює технічним станом авто (суть поламок, як і більшість декларантів, не пам’ятає): "Ну так співпало. Але їхній стан технологічний зовсім різний. Ну перша там ви бачите, шо це від віку, то в другій там було багато технологічних моментів".

Виконуючий обов'язки директора Головного сервісного центру МВС Владислав Криклій задекларував Mercedes S500 (2008 р.в.), ринковою вартістю $22-25 тис. Власником автомобіля Криклій став у лютому 2014р., до держслужби. За його словами, ціна авто не занижена, з огляду на те що автомобіль він не купував: отримав від товариша в рахунок виплати валютного боргу, котрий той не міг повернути через зміну курсу. "Борг був якраз 20 тисяч. Коли почала галопувати гривня, з його боку була пропозиція ось таке авто мені запропонувати. На той момент це була його вартість. Я розумію, що в людини це єдиний варіант був – або зовсім зі мною не розрахуватися … ну або ось так. Так і розійшлись". Цифру 149 тис грн. вказав у декларації згідно з довідкою-рахунком, в яку вона потрапила, оскільки "так порахували, це дійсно верхня межа, котра була передбачена постановою Нацбанка – до 150 тис грн. могли здійснюватися готівкові розрахунки між фізичними особами".

Міський голова м. Могилів-Подільська Вінницької обл. Бровко Петро Петрович у 2015 р. купив Land Rover Range   Rover (2010 р. в.) за 149 тис. грн, який коштує близько 32-69 тис. дол.

Царенко Михайло Олександрович, екс-заступник голови Київської ОДА задекларував, що  дружина купила  Mercedes-Benz Ml 350 Cdi 4 Matic (2013 р.В.), хоча ринкова вартість вживаного авто складала 46-53 тис. дол.

Довідки-рахунки були скасовані наприкінці 2015 р., однак у власників, котрі оформлювали автомобілі за старим порядком, залишилися документи, в котрих зазначена ціна 149 тис грн. На ці довідки тепер і посилаються декларанти, намагаючись довести, що не збрехали у деклараціях.

Повʼязані особи

Царенко
Михайло Олександрович
  • екс-заступник Голови Київської ОДА, депутат Київської міської ради 9-го скликання: ОПЗЖ
  • Кількість справ: 1
Бровко
Петро Петрович
  • Голова Могилева-Подільської міської ради
  • Кількість справ: 2
Криклій
Владислав Артурович
  • Директор Головного сервісного центру МВС, кандидат у народні депутати IX скликання, партія "Слуга народу"
  • Кількість справ: 2
Мінченко
Ганна Олександрівна
  • заступник начальника Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
  • Кількість справ: 1
Демідов
Ігор Іванович
  • заступник начальника слідчого управління Прокуратури м.Києва
  • Кількість справ: 1
Васюк
Юрій Миколайович
  • начальник відділу контролю за проведенням розрахункових операцій та фактичних перевірок ДФС Київської області
  • Кількість справ: 1
Черніков
Павло Олександрович
  • заступник керівника апарату Вищого адміністративного суду України
  • Кількість справ: 1
Бобіта
Альона Ігорівна
  • прокурор Київської місцевої прокуратури №5
  • Кількість справ: 1
Алданова
Світлана Олександрівна
  • суддя Київського апеляційного господарського суду
  • Кількість справ: 1
Мосійчук
Ігор Володимирович
  • народний депутат України VIII скликання, член партії "Радикальна Партія Олега Ляшка"
  • Кількість справ: 3
Тарута
Сергій Олексійович
  • народний депутат Верховної Ради України IX скликання, партія " Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"
  • Кількість справ: 4
Лунченко
Валерій Валерійович
  • народний депутат України VIII скликання, Політична партія "НАРОДНИЙ ФРОНТ"
  • Кількість справ: 3